22 Eylül 2018
  • İstanbul28°C
  • Adıyaman33°C
  • Ankara29°C

GRİP VE GRİP AŞISI

Dr. Mehmet Sarıaydın

12 Ekim 2017 Perşembe 18:09

Soğuk mevsimlere girdiğimiz bu zaman dilimlerinde gribal enfeksiyona dikkat etmek gerek. Soru cevap tarzında anlatmaya çalışacağım.

Grip nedir?

İnfluenza adı verilen bir virüs gribe neden olur. Genelde 39 derece ve üzeri ateş, şiddetli eklem-kas ağrıları, öksürük, burun tıkanıklığı/akıntısı, halsizlik, bitkinlik, baş ağrısı gibi semptomlara neden olur. Boğaz ağrısı, hapşırma, gözlerde kızarma da grip enfeksiyonuna eşlik edebilir. Bu şikayetler yaklaşık bir hafta kadar sürebilir.

Soğuk algınlığı(nezle) grip demek mi?

Halk arasında bu ayrım sıklıkla yanlış kullanılmaktadır. Nezle gribe oranla hafif seyreder ve yüksek ateş görülmez.

Grip nasıl bulaşır?

Öksürüp hapşırdığımızda virüs yüklü su damlacıkları yolu ile bulaşır. Gribin ilk  1-3 günü kuluçka dönemi olarak gerçekleşir. Gribin en çok bulaşıcılığı olduğu dönemdir. Hastada henüz tüm semptomlar ortaya çıkmamıştır. Enfekte kişi bulgular ortaya çıktıktan 4-6 gün sonrasına kadar virüsü bulaştırabilir.

Grip önlenemez mi?

Önlenebilir. C  vitamini ve çinko gibi antioksidan meyveler düzenli tüketmek, bol sıvı alımı, düzenli uyku, öksüren ve hapşıran kişilerden uzak durmak ve elleri sık sık yıkamak en önemli önlemler arasındadır.

Grip aşısı olalım mı?

Bazı hastalık grupları var ki gribal en feksiyon ölümcül seyredebiliyor. Bunlar; şeker hastalığı, tansiyon hastalığı, kalp hastalığı, böbrek hastalıkları bulunan hasta gruplarında hastalık kötü seyreder. Çocuklar ve yaşlılarda vücut direnci düşük olduğundan ölümcül seyredebiliyor. Bu gruplardan herhangi birine dahilseniz aşı sizin için bir sigortadır. Ayrıca bu gruplara dahil olmayıp o yıl gribal enfeksiyondan korunmak isteyen herkes bu aşıyı yaptırabilir.

Grip aşısına güvenelim mi?

Aşı ölü (inaktif) tir. Yani uygulandığında aşıya bağlı grip gelişmez. Ancak yumurtaya alerjisi olanlar bu aşıdan uzak durmalılar çünkü aşı tavuk yumurtasından elde ediliyor. Sadece aşıya bağlı uygulandığı bölgede kızarıklık, şişme ve hafif kırgınlık belirtileri görülebilir.

Grip aşısı her sene yeniden uygulanmalı mı?

Gribe neden olan virüs sürekli tip değiştirir ve her yıl farklı virüs tipi gribe neden olur. O yıl en sık bulunan virüs tipine özel aşı geliştirilir. O yıl geliştirilen aşı ancak uygulanan insanların yüzde 80’ini koruyabilmektedir. Bu yüzden her yıl yeniden aşı olmak gereklidir.

Grip aşısı için en uygun zamanlar Eylül-Ekim-Kasım aylarıdır. Aşının uygulandıktan  10-14 gün sonra koruyucu olabiliyor.

Nezle ve gripten uzak bir kış geçirmenizi dilerim…

 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.