22 Eylül 2018
  • İstanbul28°C
  • Adıyaman33°C
  • Ankara29°C

İŞSİZLİK VE TÜTÜN

Ayhan ŞİMŞEK

12 Ekim 2017 Perşembe 18:23

Tütün ekimi ve satımı yasaklandı. Pekiyi de neden? Tütün ve tütün mamüllerinin ülkemizde tüm sağlık uyarılarına rağmen dünyada hatırı sayılır bir tüketimi mevcut. Sağlık açısından bir malın üretimi durdurulduğunda tüketimi de duruyorsa; iyi bir politika ve alt yapı oluşturulmuştur denilebilir ve desteklenir. Ama bir malın hele de hem istihdam hem ekonomik hem de toprağa uygunluğu dünyaca kabullenilmiş tütün gibi bir ürünün yasaklanması insanı düşündürüyor açıkçası. Ki tütün ve tütün mamüllerinin tüketimi yapılan istatistiki araştırmalarda da arttığı gözlenmektedir.

Tütün üretimi ve tüketimi Osmanlıdan beri bu topraklarda üretilmiş, tüketilmiş ve ekonomik bir ihraç maddesi olagelmiştir. Osmanlının toplu iğne üretemediği dönemde en önemli ihraç ürünü tütündü ancak "Reji İdaresi"nin elindeydi. Yani emperyalist ülkeler Osmanlı'nın borçlarına karşılık üretilen tütüne el koymuştu. Cumhuriyet ile birlikte Tütün millileştirilmiş ve ülkenin belli başlı il ve ilçelerinde tekel fabrikaları kurulmuştur. Ve Cumhuriyet Türkiye’si dış borçlarını bu tekel fabrikaları aracılığıyla ödemiştir. Bugün Türkiye’de yasaklanan tütün, dünyada yasaklanmış mıdır? Tabii ki hayır. Sigaranın sağlığa zararları konusunda ülkelere “akıl” veren Amerika Birleşik Devletleri dünyada tütün üretimi ve tüketimi olma yolunda tekel olma yolunda hızla ilerliyor. Amerikalıların bütün dünyaya yutturduğu Virginya (Virginia) tütününün kaynağı da Bitlis ve Muş'tur... Ünlü sigara markalı paketlerin ön yüzünde "Dünyaca ünlü Virginya ve Türk tütünü ile imal edilmiştir" ibaresi bulunurdu. Tütüne Önce kota kondu sonra da yasaklandı. Bu illerimizden götürülen tohumlar melezleştirilip dünyanın en ücra köşelerine satılmıştır. Tütün ekspertizleri ve sigara uzmanlarının kabullendiği diğer gerçek ise halen dünyanın en iyi tütününün "Aktütün" olduğudur. Bugün Aktütün ne ile anılıyor diye sorarsanız? Tabii ki terörle derim size. Burada yetişen beyaz tütün artık ne ekiliyor ne de satılıyor.

Geçen hafta işsizlik oranlarının azalmadığı hatta arttığı yönünde yapılan haberler ile yasaklanan tütün gerçeği insanın yüzüne acı bir yumruk gibi çarpıyor. TEKEL'in kuruluşundan, satışına kadar ülkemizdeki üretim ve istihdamı, fabrika yatırımlarını, demirbaşları ve gayrimülklerini insan düşünmeden edemiyor. Kaç fabrika kapanmış, kaç ocağa incir ağacı dikilmiş? Tütün, narenciye ürünleri gibi sadece Akdeniz, Ege gibi ılıman iklimlerde yetişme... Adıyaman, Diyarbakır, Malatya, Muş, Bitlis, Hakkari ve Şırnak'ta da yetişir. Buralara hayat vermiştir. Karadeniz'in, Ege'nin, Marmara'nın her bölgesinde yetişir. Ünlü Samsun, Tokat, Bitlis markalarından bugün eser kalmamıştır. Türk tütününün Anadolu coğrafyasına hayat verdiği gibi ulus-devlet sürecindeki önemine dair gerçekler bu sütuna sığdırılamaz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmış ve şimdi Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan sayın Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Hükümeti bu konuda ikna etmesini temenni ederim. Çünkü çiftçilerimiz de, topraklarımız da bu muameleyi hak etmiyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.